Projekty edukacyjne 2019/2020 Program aktywizacji ruchowej dzieci 2019/2020 Zgoda na udział w badaniu KINEOD raport z badania Test Wrocławski Promocja zdrowia

Projekty edukacyjne 2019/2020

Nasze przedszkole bierze udział w różnych programach i projektach edukacyjnych. Z góry dziękujemy rodzicom i przede wszystkim  dzieciom za okazaną pomoc oraz zaangażowanie. Poniżej możecie się Państwo zapoznać z projektami i programami, w których bierzemy udział w obecnym roku szkolnym.

W bieżącym roku szkolnym dzieci z grupy I i V kontynuować będą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Autorem projektu jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Organizatorem projektu w roku szkolnym 2019/2020 jest Grupa MAC S.A. (właściciel marek MAC Edukacja, MAC Technologie i MAC Dydaktyka), z siedzibą w Kielcach, przy ulicy Witosa 76 przy współpracy z CEBP 24.12 Sp. z o.o. wydawcą miesięcznika Bliżej Przedszkola. O najlepszą, rekomendowaną w projekcie literaturę dla najmłodszych zadba Wydawnictwo Dwukropek.

Więcej informacji znajdziecie Państwo w projektach z 2018/2019 r.

„Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to,
co wydaje się trudne i nie do pokonania”
                                                           Maria Molicka

W bieżącym roku dzieci z gr. VI z paniami Dorotą B. i Martą B. wezmą udział w Międzynarodowym projekcie czytelniczym "Magiczna Moc Bajek"

1. Cele ogólne
Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.

2. Cele szczegółowe

• Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci.
  •  Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.
  • Przekazywanie za pośrednictwem Literatury wartości moralnych.
  • Wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa).
  • Rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia.
  • Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka.
  • Kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych.
  • Przedstawienie dzieci z niepełnosprawnością jako wartościowych ludzi, którzy chcą się bawić, śmiać, uczestniczyć w życiu grupy.

Od września 2019 r. do maja 2020 dzieci z gr. I, III, IV, V, VI, VII, VIII wezmą udział w Międzynarodowym projekcie ,,Moje zdrowie - moja siła, wielka moc", który będą realizować jako innowację pedagogiczną
Cel główny: wychowanie zdrowego, aktywnego, świadomego swoich możliwości
i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą przedszkolaka/ucznia

Moduły: Żyję zdrowo i bezpiecznie; Jestem tym, co jem i piję; Przed chorobą
uciekam na własnych nogach; Zamiast grać na komputerze lepiej pędzić
na rowerze; Gdy Ziemia woła o pomoc.
Organizator: Prywatne Przedszkole - Żłobek ,,Alfik" w Toruniu (p. Ewelina Szutarska)
PATRONAT HONOROWY: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
PATRONI MEDIALNI: TVP 3 Bydgoszcz, Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola

1. Cele projektu :

a) cel główny: wychowanie zdrowego, aktywnego, świadomego swoich możliwości i           posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą przedszkolaka/ucznia.

b) cele szczegółowe:

- nawiązanie współpracy między placówkami w całej Polsce,
- zrozumienie znaczenia zdrowia dla rozwoju człowieka,
- utrwalanie prawidłowych nawyków higienicznych i zachowań prospołecznych,
- rozwijanie umiejętności radzenia sobie z presją rówieśniczą,
- podniesienie wiedzy na temat funkcjonowania poradnictwa telefonicznego i innych form pomocy,
- kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych,
- tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej
- kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska przyrodniczego,
- poznanie i zrozumienie zagrożeń dla zdrowia wynikających z nadmiernego spędzania czasu przy komputerze i przed telewizorem,
- poznanie ciekawych i ważnych zawodów.

W bieżącym roku szkolnym nasza placówka kontynuować będzie rok wcześniej rozpoczęty Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”.Honorowy patronat nad Projektem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, J.Lipiński-Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Centrum Edukacyjne „Bliżej Przedszkola”, Wydawnictwo Edukacyjne MAC, Telewizja Łódzka, Telewizja Aleksandrowski Kurier, Zespół ludowy „Rokiczanka”.

Projekt jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków- 100 rocznicę odzyskania niepodległości.Wiek przedszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.

Celem programu jest kształtowanie postaw patriotycznych , uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci poprzez poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych, poznanie tradycji, zwyczajów, , poznanie tańców ludowych, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.
Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkiem polityki ośwaitowej MEN.

W bieżącym roku dzieci z gr. II wraz z wychowawcami biorą udział w projekcie Zdrowo i Sportowo. Jest to akcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Chcemy pokazać dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchową. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Służą temu zajęcia sportowe, które przeprowadzane są w zgłoszonych do projektu placówkach, na podstawie przygotowanych materiałów.